Trasa


Nejprve je potřeba ujasnit, kam jsme vlastně jeli. Název Mongol Rally by napovídal, že se člověk chystá do Mongolska, což není až tak úplně pravda. Ve skutečnosti se každý účastník chystá vlastně ještě o kousek dál a to až do ruského Ulan-Ude u Bajkalu. Je to asi 600 kilometrů na sever od Ulánbátaru.

Do cíle cesty je možné se vydat třemi hlavními trasami. Severní cestou přes Pobaltské státy a Rusko je to nejrychlejší, nejbezpečnější, ale také nejvíc jednotvárné, protože vede trasa přes nekonečné lesy Sibiře.

Střední cesta přes Ukrajinu a Rusko je asi tak stejně nezajímavá jako ta severní. Jen navíc přidává nekonečné pláně Ukrajiny, což po několika hodinách nejspíš také omrzí. Zavrhli jsme ji také proto, že prochází komplikovanou oblastí východní Ukrajiny, kde probíhají nepokoje, možná i občanská válka.

Poslední možností a naší volbou byla takzvaná Jižní cesta přes státy Blízkého východu a Střední Asie. S poloauty jsme projeli přes Turecko, Írán, Turkmenistán a dále na severovýchod. Írán sice může někdo považovat za nebezpečnou zemi, ale vyhnuli jsme se hranicím s Irákem a Pákistánem a tím označili trasu za bezpečnou. Cesta vedla také přes pouště a polopouště Turkmenistánu, Uzbekistánu a Kazachstánu, hory v Kyrgyzstánu a končila v mongolských stepích a sibiřských lesích. Přírodních zajímavostí i kulturních lákadel nabídla tato trasa nespočet. Starobylé památky z časů Perské říše, brána do pekel v Turkmenistánu a vlastně i samotná tajuplná kultura muslimských zemí a architektura jejich měst. Námi zvolená trasa byla rozhodně zajímavá a plná dobrodružství.

Více fotek a informací z naší cesty najdete na našem Facebooku a blogu.